تحریم علیه یکایک ملت ایران است، نه حکومت و نظام اسلامی/شهادت می‌دهم فداکاری کارکنان نفت مانند رزمندگان دوران جنگ است

ایرانیان_وزیر نفت با بیان اینکه هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران با فداکاری مدیران و کارکنان صنعت نفت، محقق نشده است و نخواهد شد، گفت: شهادت می‌دهم همکاران فعال در این بخش‌ها با همان روحیه فداکاری رزمندگان دوران جنگ تحمیلی کار می‌کنند.


به گزارش شبکه خبری ایرانیان، بیژن زنگنه امروز (سه‌شنبه، نهم مهرماه) در بیستمین نشست تخصصی فرماندهان بسیج صنعت نفت با اشاره به اینکه شرایط کنونی کشور، شرایط خطیری است، اظهار کرد: باید با تدبیر و مقاومت و به یاری خداوند با سربلندی و سرافرازی از این وضع عبور کنیم.

وی با یادآوری اینکه دشمنان تاریخی ما حدود دو سال پیش با تحلیل‌های نادرست و خیال خامشان به این تصور رسیدند که زمان ضربه نهایی به جمهوری اسلامی ایران فرا رسیده است، تصریح کرد: منافقین، رژیم صهیونیستی و بعضی از همسایگان ما که به آنها «حسود» می‌گویم، محرکان اصلی حاکمان کنونی آمریکا در این مسیر بودند. آقای جان بولتون سخنگو و حقوق‌بگیر منافقین بود.

وزیر نفت ادامه داد: منافقین هیچ‌گاه در طول این ۴۰ سال اخیر مانند امروز در کاخ سفید نفوذ نداشتند.

راهی جز ایستادگی و مقاومت نداریم

زنگنه با بیان اینکه ما در شرایط کنونی راهی جز ایستادگی و مقاومت برای عبور از شرایط تحریم تا لغو تحریم‌های تحمیلی و  غیرقانونی  علیه ملت ایران نداریم، تصریح کرد: تحریم‌کنندگان شوخی می‌کنند که این تحریم‌ها علیه حکومت و  نظام است، تحریم‌ها علیه یکایک ملت ایران است. این‌گونه نیست کسی دلش به حال ملت ایران سوخته باشد.

وی با اشاره به اینکه با تدبیر و جانفشانی مسئولان کشور هم‌اکنون مشکل و کمبودی در زمینه کالاهای اساسی نداریم، تاکید کرد: تحریم‌کنندگان می‌خواستند در کشور قحطی راه بیندازند، مردم را با گرسنگی به ذلت و خواری بیندازند، اما هر اتفاقی بیفتد آنها (تحریم‌کنندگان) مسئول‌ هستند، زیرا آنها دنبال جنایت علیه ملت ایران هستند.

وزیر نفت با یادآوری دوران جنگ تحمیلی ادامه داد: آنچه در شرایط کنونی جریان دارد یک جنگ تمام عیار و کامل است. تفاوت این دوره با دوران جنگ تحمیلی این است که در این جنگ به ظاهر شهید، جانباز و مجروح نداریم، اما فشارهای اقتصادی که به کشور وارد می‌شود به مراتب از دوران جنگ تحمیلی بیشتر است.

وی تصریح کرد: بارها گفته‌ام، در جنگ قبلی هر میزان توانستیم نفت فروختیم و هیچ مانعی نداشتیم، پول آن را نیز دریافت می‌کردیم و هرچه هم می‌خواستیم، می‌خریدیم. اکنون تلاششان این است نگذارند نفت بفروشیم، اگر فروختیم پول آن را نگیریم، اگر پول آن را دریافت کردیم نتوانیم با آن کالایی خریداری کنیم.

در اوج جنگ‌ هستیم

وزیر نفت با بیان اینکه اکنون زمان نبرد و جنگ است و ما در اوج جنگ‌ هستیم، تصریح کرد: در این شرایط باید بدون سروصدا و رجزخوانی برای دشمن، محکم، جدی، جهادی و مجاهدانه کار و مقاومت کنیم.

وی افزود: نفت در خط مقدم این جنگ اقتصادی است و کسی جلوتر از ما نیست. اگر نتوانیم نفت تولید و صادر کنیم در کشور اختلال ایجاد می‌شود. اگر نفتی به فروش نرسد، پولی هم نیست که با آن کالاهای اساسی و تجهیزات را خریداری و زندگی جاری خود را اداره کنیم.

زنگنه با اشاره به اینکه به صفر رساندن صادرات نفت ایران هدف اصلی دشمن از همان ابتدا بوده است، افزود: با فداکاری مدیران و کارکنان صنعت نفت هرگز چنین هدفی محقق نشده است و  به امید خدا محقق هم نخواهد شد.

وزیر نفت ادامه داد: شهادت می‌دهم همکارانی که در این بخش‌ها کار می‌کنند به واقع با همان روحیه فداکاری رزمندگانی کار می‌کنند که در اوج جنگ کار می‌کردند، برخی همکاران صنعت نفت هم اکنون مجاهدانه فعالیت می‌کنند.  

وی در ادامه این سخنرانی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری، یادآور شد: بدون امید نمی‌توان مقاومت کرد و باید امید داشت تا ایستادگی کرد، همه ما و به‌ویژه دوستان بسیجی در این زمینه مسئولیت دارند.

زنگنه با بیان اینکه بسیج تنها یک سازمان نیست، بلکه یک روحیه، یک اندیشه و نماد عشق ورزی به آرمان‌های الهی و به هر ارزش والاست، تاکید کرد: وظیفه ما این است با کارها، رفتار و برنامه‌هایمان امید را در دل‌های مردم زنده نگه داریم و اجازه ندهیم آنها ذره‌ای احساس ناامیدی کنند.

ضرورت نشان دادن تصویر واقعی صنعت نفت

وزیر نفت با اشاره به اینکه برای تقویت امید باید تصویر واقعی صنعت نفت به جامعه ارائه شود و اجازه ندهیم مردم تصویرهای خلاف را ببینند، یادآور شد: صنعت نفت امسال با سخت‌ترین فشار که در طول تاریخ این صنعت بی‌سابقه بوده، روبه‌روست، اما ثابت کردیم زندگی در صنعت نفت جاری است و امید در همه ارکان صنعت و اجزای صنعت نفت وجود دارد.

وی با بیان اینکه شرایط کنونی صنعت نفت به هیچ‌وجه عادی نیست، اما در همین شرایط هم به همت همه همکارانمان در حال پیشرفت واقعی و انجام کارهای بزرگ هستیم، ادامه داد: پارس جنوبی با وجود همه فشارهایی که بر ما وارد شده است، فعال و زنده است و کوچک‌ترین وقفه‌ای در آن حاصل نشده است. پارسال از همسایه‌مان در این میدان مشترک پیشی گرفتیم.

زنگنه با تاکید بر اینکه توسعه میدان گازی پارس جنوبی ادامه می‌یابد، گفت: امسال نزدیک روزانه ۷۰ میلیون مترمکعب از میدان گازی پارس جنوبی به مدار تولید می‌آید که رقم فوق‌العاده بزرگی است. گفتن این اعداد نجومی هم‌اکنون راحت است، در حالی که سال‌های زیادی همه ظرفیت روزانه پالایش گاز ما ۷۰ میلیون مترمکعب بوده است.

وی با بیان اینکه ما بسیاری از تحریم‌ها را با زحمات فراوان و مجاهدت دور می‌زنیم و مسیرهای مختلف را امتحان می‌کنیم و خسته نمی‌شویم، به گازرسانی اشاره کرد و گفت: گازرسانی با تمام قدرت در حال پیشرفت است و همچنان روزانه به ۱۰ روستا گازرسانی می‌شود. جمعیت زیر پوشش گازرسانی هم اکنون به ۹۵ درصد کل کشور رسیده است.

وزیر نفت ادامه داد: انجام این فعالیت‌ها تنها جنبه فنی و عمرانی ندارد، بلکه می‌خواهیم بگویم ما زنده‌ایم و با امید به آینده در حال فعالیت هستیم.

تداوم توسعه در صنعت نفت با وجود تحریم‌ها