آزمون سرنوشت‌ساز

ایران مهد پرورش اسوه‌های ایثار و پایمردی و بزرگانی چون شهیدان رجایی و باهنر است که از دامان انقلاب و تحت لوای رهبری آزاده چون امام خمینی(ره) برخاسته و امروز پس از گذشت ۴ دهه هنوز نام‌شان بر تارک تاریخ انقلاب می‌درخشد.


ایران مهد پرورش اسوه‌های ایثار و پایمردی و بزرگانی چون شهیدان رجایی و باهنر است که از دامان انقلاب و تحت لوای رهبری آزاده چون امام خمینی(ره) برخاسته و امروز پس از گذشت ۴ دهه هنوز نام‌شان بر تارک تاریخ انقلاب می‌درخشد.

بزرگ‌مردانی بی‌ادعا که در عین تواضع، صلابت و قدرت مدیریت کشور را با شناخت دردهای قشرهای گوناگون مردم و تلاش خالصانه برای بهبود وضع معیشتی و سایر مشکلات جامعه به نسل‌های پس از خود آموختند. آن هم در شرایطی که در سال‌های ابتدایی انقلاب کشور با مشکلات و چالش‌های بسیاری دست و پنجه نرم می‌کرد و دشمنان و منافقان عزم خود را برای خشکاندن ریشه انقلاب و شکست این انقلاب بزرگ و مردمی جزم کرده بودند. در همین شرایط بود که پایمردان عرصه خدمت و آزادگی برای حفظ نهال نوپای انقلاب مخلصانه جهاد و جان خود را در مسیر این آرمان مقدس فدا کردند.
و امروز در برهه حساس کنونی، کشور بار دیگر در مسیری سرنوشت‌ساز قرار گرفته و درخت تنومند انقلاب، امروز بیش از هر زمان دیگری به پایمردی و جهاد مدیران و دولتمردان و اخلاص در تفکر و عمل نیاز دارد.
در شرایطی که امریکا و هم پیمانانش در تقلا برای انزوای اقتصادی و سیاسی کشور هستند و از هیچ کوششی برای تحریم و زیر فشار قرار دادن این کشور فروگذار نکرده‌اند دولت و مسئولان مسئولیت بسیار سنگین و خطیری بر دوش دارند و در صحنه آزمونی بزرگ نقش‌آفرینی می‌کنند.
به‌طور قطع مشکلات و تنگناهای اقتصادی، معضل بیکاری و ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان، تامین نیازهای اساسی مردم در شرایط تحریم، گرداندن پر قدرت چرخ‌های صنعت و تولید، جلوگیری از رانت و قاچاق و مبارزه با فساد اقتصادی در تمامی سطوح، شنیدن دردها و مشکلات قشرهای گوناگون جامعه و پاسخگویی به آنها، در کنار نیاز کشور به دیپلماسی درست سیاسی یک رویکرد بزرگ جهادی می‌طلبد که مسئولیت و رسالت مدیران و دولتمردان کشور را سنگین‌تر می‌کند.
تحقق هدف مهم توسعه پایدار نیازمند یک عزم ملی و مدیریت درست و کارشناسانه در تمامی عرصه‌هاست. باید مدیران توانمند، نخبه، توسعه‌گرا، عملگرا و دارای تفکر جهادی در تمامی سطوح و ارکان پیکره اقتصاد و برنامه‌ریزی کشور به کار گرفته شوند و شایسته سالاری به مفهوم واقعی اجرایی شود.
توانمند‌سازی و تقویت بخش خصوصی از ارکان مهم ایجاد انگیزش برای سرمایه‌گذاری و فضای امن کسب و کار است. قویت شرکت‌های رقابت‌پذیر و کمک به گسترش رقابت مثبت و سازنده، آشنایی و پیاده‌سازی دقیق استانداردهای بین‌المللی و تجارت آموزش محور و شناخت درست حقوق و روابط بین‌الملل، ارتقای بهره‌وری عوامل تولید و توسعه فناوری و نیز فراهم شدن بسترهای لازم جهت بهبود و توسعه روابط تجاری بین‌المللی از ضرورت‌هایی است که برای محقق شدن یک فضای مطمئن برای کسب و کار و توسعه پایدار اقتصادی در کشور باید به آن بیش از هر زمان دیگری پرداخته شود.
کشور ما ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد که اگر به‌درستی مورد بهره‌برداری قرار گیرد و از تمامی توان و دانش فنی و گنجینه‌های عظیم ملی در مسیر خودکفایی استفاده شود با اقتدار می‌توان در مقابل تمامی فشارهای جهانی ایستادگی کرد و در راستای تحول اقتصادی گام‌های بزرگی برداشت و این مهم به یک عزم ملی و جهادی در همه ارکان پیکره جامعه و دولت نیازمند است.
امید که دولت بتواند در این برهه خطیر با عشق به خدمت خالصانه به مردم از این آزمون سرنوشت‌ساز سربلند بیرون آمده و با یاری خداوند متعال در مسیر رشد و اعتلای ایران عزیز از خود نقشی ماندگار بر جای گذارد.

مهدی کریمی‌تفرشی - رئیس هیات مدیره خانه صنعت، معدن وتجارت جوانان تهران

 


کد خبر : 42595 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۶/۰۶