خرید 5 میلیون تن گندم با نرخ تضمینی/افزایش قیمتی برای سال‌جاری اعمال

ایرانیان_مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید تضمینی 5 میلیون تن گندم در کشور خبر داد و اعلام کرد: با توجه به نزدیک شدن پایان فصل خرید، افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در سال زارعی جاری منتفی است و به نظر می رسد این موضوع به افزایش قیمت در سال زراعی جدید موکول شود.


به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از روابط‌عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران مرتضی سعادتی کیا به خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره احتمال افزایش قیمت گندم گفت: به دلیل انتشار مطالبی مبنی بر افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری، برخی کشاورزان گندم‌های تولیدی خود را نگه داشتند یا اینکه با تأخیر به مراکز خرید تحویل دادند.

وی اظهار کرد: آنچه به نظر می‌رسد افزایش قیمت گندم برای سال زراعی جاری اعمال نمی‌شود بنابراین انتظار می‌رود شورای اقتصاد افزایش قیمت گندم را مطابق قانون تا پایان شهریور اعمال و نرخ‌های جدید را برای سال زراعی آتی اعلام کند تا کشاورزان نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

خرید گندم از مرز ۵ میلیون تن گذشت

مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران تصریح کرد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون پنج میلیون و 10 هزارتن گندم به ارزش هشت هزار و 684 میلیارد تومان توسط مراکز خرید دولت خریداری شده است که از این میزان چهار میلیون و 857 هزارتن اطلاعات خرید به بانک کشاورزی ارسال شده است.

وی گفت: پرونده‌های خرید گندم که تا 16 تیر امسال در سامانه خرید بانک کشاورزی ثبت شده به مبلغ هفت هزار و 275 میلیارد تومان به حساب کشاورزان واریز شده است.

مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه خرید تضمینی گندم در سراسر کشور در حال انجام است اظهار داشت: خوزستان با یک میلیون و 300 هزارتن، فارس 562 هزارتن، گلستان 564 هزارتن، خراسان رضوی 370 هزارتن و کرمانشاه 340 هزارتن رتبه‌های اول تا پنجم خرید گندم را به خود اختصاص داده‌اند.

سعادتی کیا اضافه کرد: خرید تضمینی گندم براساس جدول پاکی شامل افت مفید، افت غیرمفید و سن زدگی خریداری می‌شود بنابراین طبق مصوبه شورای اقتصاد هرکیلوگرم گندم معمولی با افت چهاردرصد مفید و یک درصد غیرمفید هزار و 700 تومان و گندم دوروم یک هزار و 770 تومان باید خریداری شود که طبق جدول پاکی به طور متوسط هر کیلوگرم گندم نان با قیمت متوسط هزار و 736 تومان خریداری می‌شود.

93 هزارتن گندم دوروم خریداری شد

مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار داشت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون 93 هزارتن گندم دوروم از کشاورزان خریداری شده است.

وی با بیان اینکه عاملیت پرداخت پول گندمکاران با بانک کشاورزی است افزود: از ابتدای فصل برداشت تاکنون 917 مرکز خرید فرایند خرید تضمینی گندم را برعهده داشتند.

خرید تضمینی گندم امسال از اواخر اسفند از شهرستان جیرفت واقع در جنوب کرمان آغاز شد و تا اواخر مهر در سراسر کشور ادامه خواهد داشت.

در سال زراعی 96-97 نزدیک به 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال با مبلغ مصوب 1300  تومان و گندم دوروم هزار و 330 تومان خریداری شده بود.

وقوع سیل در ابتدای سال جاری تا 25 فروردین بیش از 13 هزار میلیارد تومان به تولیدکنندگان زیربخش های مختلف بخش کشاورزی خسارت وارد کرد که بیشترین خسارت‌ها مربوط به 200 هزار هکتار اراضی گندم و سه هزار میلیارد تومان خسارت به کشت و صنعت استان خوزستان بوده است.

طبق قانون، وزارت جهاد کشاورزی هر سال باید در اواخر مرداد نرخ خرید تضمینی کارشناسی شده گندم توسط دولت را تا پیش از آغاز فصل زراعی جدید ارائه و تا پایان شهریور نرخ‌ها به کشاورزان اعلام شود.


کد خبر : 41621 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۴/۲۵