نشست اتحادیه اروپا و کشورهای عربی؛

فقدان همگرایی در شرم الشیخ

ایرانیان_نشست شرم الشیخ در حالی برگزار می‌شود که به سبب تفاوت رویکرد‌ها و اولویت اتحادیه اروپا و کشور‌های عربی، رسیدن به هماهنگی دور از دسترس است.


به گزارش شبکه خبری ایرانیان  به نقل از شبکه تلویزیونی العالم ؛ نشست عرب ها و اروپا در شرم الشیخ در حالی برگزار می شود که به سبب تفاوت رویکردها و اولویت اتحادیه اروپا و کشورهای عربی و از سوی دیگر وجود برخی موانع از جمله منازعات عربی و اوضاع کنونی اروپا، رسیدن به هماهنگی و موضع مشترک فعلا دور از دسترس است.
اولین نشست عربها و اروپا با حضور بیش از پنجاه کشور در شرم الشیخ مصر آغاز شد.
راه های رسیدن به دیدگاهی مشترک برای حل و فصل موضوعات دارای اولویت های راهبردی از جمله تروریسم و مهاجرت، در این نشست دو روزه بررسی خواهد شد.
عبدالخالق الحمداوی گزارشگر العالم در گزارشی با اشاره به این که نشست شرم الشیخ با شعار «برای ثبات، سرمایه گذاری می کنیم» افزود: در این نشست برخی چالش ها و راه حل های ریشه ای آنها بررسی می شود.
در ادامه پس از پخش قسمتی از سخنان عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر آمده است: هدف این نشست ایجاد همگرایی بین دیدگاه های اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب برای مقابله با موضوعات مهم و بغرنج مثل مبارزه با تروریسم، آوارگان، مهاجرت غیرقانونی، تجارت انسان و راه های تقویت همکاری های اقتصادی و فرهنگی برای فراهم کردن ثبات و توسعه پایدار است.
در ادامه پس از پخش قسمتی از اظهارات برخی نمایندگان اتحادیه اروپا در این نشست آمده است: ناظران بر این باورند که گذشت 24 سال از تلاش ها برای همکاری و شراکت کشورهای حوزه دریای مدیترانه برای تحقق اهداف کافی نیست زیرا اولویت ها با یکدیگر تفاوت دارد؛ زیرا سیاست های اتحادیه اروپا پیوسته بر جلوگیری از ورود مهاجران به کشورهای عضو و حفظ منافع تجاری خود و دستیابی به انرژی مبتنی بوده است. از سوی دیگر تحقق شراکت به هماهنگی دیدگاه ها نیاز دارد که این هماهنگی فعلا به سبب منازعات عربی و ناآرامی های سیاسی و اقتصادی در برخی کشورها از جمله مصر و عربستان، وجود ندارد. این در حالیست که اوضاع کنونی اروپا نیز دستیابی به شراکت و تحقق اهداف آن را از دسترس دور می کند.


کد خبر : 38537 || تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۰۶