در اجلاس بین المجالس کشور‌های آسیایی؛

همکاری ایران، ترکیه و روسیه؛ الگوی حل مشکلات

ایرانیان_رئیس مجلس: همکاری ایران، سوریه، روسیه و ترکیه الگوی خوبی برای حل مشکلات منطقه‌ای در آسیا است.


به گزارش شبکه خبری ایرانیان  ، یازدهمین اجلاس بین المجالس کشورهای آسیایی با حضور علي لاريجاني رئیس مجلس شورای اسلامی ايران در استانبول ترکيه آغاز به کار کرد.
علي لاريجاني با اسلوتسکی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دومای روسیه ديدار کرد. این دیدار در حاشیه اجلاس بین المجالس کشورهای آسیایی در استانبول برگزار شد.
علی لاریجانی که برای حضور در یازدهمین اجلاس بين المجالس کشورهاي آسیایی به ترکیه سفر کرده است، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت : پایه گذار اصلی اجلاس بين المجالس آسیایی، مجلس ایران بود و کشورهای آسیایی به آن پیوستند و اکنون بسیاری از پارلمان های کشورهای آسیایی عضو این اجلاس هستند.
وي با اشاره به اهمیت اجلاس بین المجالس کشورهای آسیایی و اینکه آسیا موضوع مهمی برای آینده است، تصریح کرد: استعدادهای بسیاری اعم از انرژی زیاد ، امکانات طبیعی متنوع و نیروی انسانی گسترده در آسیا وجود دارد و زمینه جهش در این منطقه جدی است.
لاریجانی با اشاره به چالش ها و مشکلات موجود در آسیا افزود : از نظر امنیتی و سیاسی، آسیا چالش ها و مشکلاتی دارد که گاه مانع می شود اما اصل فکر این است که ما این چالش ها را در درون تئوری های توسعه اقتصادی چندجانبه هضم کنیم.
وی با بیان اینکه تحقق این مهم به تلاش نیاز دارد ، تصريح کرد : این موضوع فوری رخ نمی دهد اما به عنوان نمونه همکاری ایران ، سوریه، روسیه و ترکیه مدلی است که چند کشور آسیایی برای حل مشکل منطقه ای در آسیا با یکدیگر همکاری کردند و این مدل در حال پیشرفت، نتایج نسبتاً قابل توجهی به دست آورده است که می توان در مسائل اقتصادی و هم در مسائل امنیتی و سیاسی در منطقه بسط داد.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت : کمیته های مختلفی در امور اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در این اجلاس وجود دارد. دبیرخانه این اجلاس به طور پیوسته فعال است تا گزارشی از عملکرد در اجلاس ارائه کند و مسئولان هیات ها، نظرات خود را در این اجلاس مطرح می کنند. ایران مسئول برگزاری مجمع مجالس کشورهای آسیایی در سال آینده است و دبیرخانه این اجلاس در ایران به صورت مستمر در حال فعالیت است و در این اجلاس نتایج کارها را به اطلاع هیات ها می رساند.
رییس مجلس شورای اسلامی از برگزاری قریب الوقوع اجلاس بین المجالس ایران، چین، ترکیه، روسیه، افغانستان و پاکستان در ایران خبر داد و افزود: مسائل تروریسم در منطقه و حل آن، همکاری در مبارزه با ناامنی های منطقه و مواد مخدر و همکاری های اقتصادی در این حوزه محورهای این اجلاس است. همچنين همکاری های منطقه ای در بلوک های مختلف برای آسیا بسیار مفید است که به مرور می توان آن را گسترش داد. لاريجاني ابراز امیدواری کرد این تحرکات موفق باشد.
لاریجانی به دعوت بینعالی ییلدیریم رئیس مجلس ترکیه در یازدهمین اجلاس بین المجالس کشورهای آسیایی حضور مي يابد و سخنرانی خواهد کرد.
یازدهمین نشست مجمع مجالس آسیایی (APA) باشعار افزایش رونق اقتصادی آسیا و با حضور روسای مجالس 23 کشور آسیایی از 8 تا 10 آذر در استانبول ترکیه، برگزار می‌شود.


کد خبر : 36620 || تاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۰۸