محبوبه الهی خبرداد:

برگزاری ۸نشست تخصصی و کارگاه آموزشی در سومین نمایشگاه لباس عاشورایی

ایرانیان_دبیر علمی سومین نمایشگاه لباس عاشورایی گفت:چهار نشست تخصصی و چهار کارگاه آموزشی با حضور اساتید دانشگاهی در ایام برگزاری سومین نمایشگاه لباس عاشورایی برگزار می گردد.


به گزارش شبکه خبری ایرانیان،محبوبه الهی دبیر علمی سومین نمایشگاه لباس عاشورایی در گفتگو با ستاد خبری سومین نمایشگاه لباس عاشورایی با بیان اینکه در بخش علمی نمایشگاه امسال لباس عاشورایی، حرکت های نو و خوبی انجام شده است، گفت: قبل از شروع ماه محرم، برنامه ای را به عنوان پیش در آمد به همت بخش پژوهش دفتر اصناف برگزارکردیم و تعدادی ازطرح های تولیدکنندگانی که متناسب باهویت عاشورایی بود راطی مراسمی رونمایی کردیم.
وی وجود لباس های نامانوس و نامتناسب با شان ایام عزاداری محرم امسال را در جامعه یک معضل بزرگ در عرصه پوشاک داخلی کشور دانست و افزود: یکی از آسیب های جدی در نمایشگاه عاشورایی سال های گذشته این بود که ما شاهد این معضل بزرگ بودیم که افرادی آشنایی کافی بانمادها و سمبل ها نداشتند و نقش های نامناسبی را بر روی لباس ها چاپ کرده بودند که مفهوم خاصی نداشت،امسال سعی کردیم با آسیب شناسی صحیح چنین معضلاتی را رفع کنیم بنابراین طراحانی به همت بنیادملی مد و لباس به نمایشگاه لباس عاشورایی دعوت شدند که متخصص در کار خود هستند و با استفاده از المان های عاشورایی سعی در انتقال مفاهیم واقعه عاشورا را در قالب لباس دارند .
وی تصریح کرد: از بخش های جالب توجه در نمایشگاه لباس عاشورایی که امسال برای اولین بار اجرا می شود بحث تصویر سازی زنده لباس است که به همت موسسه شهر تاش انجام می شود بخش اول آن ثبت نام متقاضیان بود و قرار است بخش دوم آن در نمایشکاه لباس عاشورایی برگزار می شود.
وی ادامه داد: دو مسابقه از ایده تامحصول و مسابقه تصویرگری عشق ماندگارباهدف تعظیم‌از شعائراسلامی و ترویج و تبلیغ یادگاره های ماندگار حوزه هنر دینی در ایام برگزاری نمایشگاه لباس عاشورایی برگزار می شود.
الهی اظهار داشت: مسابقه "از ایده تامحصول " یکی از بخش های جالب نمایشگاه امسال است که تیم هایی در قالب گروه های سه نفره در سایت بنیادملی مد ولباس ثبت نام کردند و قرار است در سه روز برگزاری نمایشگاه این مسابقه اجراشود.در روز اول طراحی ها ارایه می شود و در پایان روز داوری می شود و در نهایت ۲۰ گروه انتخاب شده و در پایان بایکدیگر مسابقه می دهند.نتایج نهایی شرکت کنندگان ازطریق سایت ایران مد به اطلاع متقاضیان خواهد رسید.
دبیر علمی سومین لباس عاشورایی از برگزاری ۸ نشست و کارگاه علمی درایام نمایشگاه لباس عاشورایی خبرداد و خاطرنشان کرد: چهار کارگاه با عناوینی چون "دو کارگاه سوزن دوزی سنتی"، "نقاشی روی پارچه(شال عزاداری)"، و کارگاه "آموزش زره بافی" برگزار می شود.
وی در ادامه افزود: نشست های تخصصی با سخنرانی اساتید دانشگاهی برگزار می شود."جریان سازی عاشورا در حوزه فرهنگ و پوشش "با سخنرانی مسعود صفری نژاد، "نماد شناسی پنجه در شکل و معنا از پیدایش تا امروز" باسخنرانی دارا افشار، "معرفی لباس هدی تعزیه" با سخنرانی میرزاعلی،"تکنیک دوخت انواع آیینه(تابلوعصر عاشورا)با سخنرانی مریم سماک برگزار خواهد شد.
وی در پایان گفت: چهار نشست تخصصی و چهار کارگاه آموزشی با حضور اساتید دانشگاهی در ایام برگزاری سومین نمایشگاه لباس عاشورایی برگزار می گردد.
سومین نمایشگاه لباس عاشورایی با شعار "این جامه سیاه فلک در عزای کیست" ازسوی کارگروه ساماندهی مدولباس کشوراز۲۸مهر الی ۴آبان ماه سال ۱۳۹۷درتالاروحدت برگزارمی شود.

پایان


کد خبر : 35458 || تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۲۲