فروش سیگار در کشور بدون مجوز ممنوع شد

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اعلام کرد: بر اساس ابلاغیه قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابتدای دی‌ماه فقط توزیع‌کنندگان عمده و خرده‌فروشان دارای مجوز، می‌توانند محصولات دخانی توزیع کنند.به گزارش شبکه خبری«ایرانیان»،به نقل از شاتا، علی اصغر رمزی با تأکید بر اینکه توزیع سیگار صرفاً با مجوز امکان‌پذیر است، افزود: مطابق این ابلاغیه، دستگاه‌های نظارتی و بازرسان از ابتدای دی‌ماه سال جاری با توزیع‌کنندگان عمده (سراسری و استانی) و خرده‌فروش سیگار فاقد مجوز به‌عنوان متخلف برخورد می‌نمایند.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور تصریح کرد: ازجمله شرایط صدور مجوز خرده‌فروشی محصولات دخانی رعایت حداقل فاصله 100متری از مراکز آموزشی, فرهنگی و مذهبی و ورزشی است.

وی اظهار داشت: از حدود 2 سال قبل ساماندهی مجوزهای عمده‌فروشی محصولات دخانی آغاز و تاکنون بیش از 700 مجوز توزیع عمده‌فروشی استانی و 120 مجوز توزیع سراسری (کشوری) صادر شده است.

علی‌اصغر رمزی با اشاره به اینکه هر شخصی که پرونده توزیع محصول دخانی قاچاق در هر میزان و در هر تاریخی را داشته باشد، امکان دریافت مجوز توزیع را نخواهد داشت، افزود:  با  4 مسئله  فروش محصول دخانی قاچاق، توزیع سیگار به‌صورت فله‌ای یا نخی، فروش سیگار به افراد زیر 18 سال و تبلیغ محصولات دخانی به‌شدت برخورد و مجوز افراد متخلف باطل می‌شود و دیگر مجوز توزیع سیگار برای آنان صادر نخواهد شد.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با اشاره به ابلاغیه قائم‌مقام وزیرصنعت، معدن و تجارت درخصوص صدور مجوز خرده‌فروشی برای سوپرمارکتها، خواربارفروشی‌ها و سقط‌فروشان(خُرده‌فروشان) گفت: براساس این ابلاغیه، شرایط اعطای مجوز توزیع محصولات دخانی در سطح خرده‌فروشی تعیین شده و واحدهای واجد شرایط می‌توانند از طریق اتحادیه‌های خود نسبت به کسب اطلاع از شرایط و دریافت مجوز توزیع خرده‌فروشی محصولات دخانی اقدام کنند.

وی اظهار داشت: پس از پایان آذرماه سال‌جاری صرفاً سوپرمارکتها, خواربارفروشی‌ها و سقط‌فروشانی که دارای مجوز یاد‌شده هستند، می‌توانند اقدام به توزیع محصولات دخانی کنند.

رمزی در پایان گفت: دستگاه‌های نظارتی و بازرسان با توزیع‌کنندگان عمده استانی و کشوری فاقدمجوز برخورد خواهند کرد و کسانی که علاقه‌مند به دریافت مجوز توزیع کشوری (سراسری) هستند باید از طریق مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور  اقدام کنند.

یادآور می شود، ضوابط و دستورالعمل‌های مربوطه برای صدور مجوزهای عمده‌فروشی (استانی و سراسری) در سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت (مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور) قرار دارد و متقاضیان می‌توانند از این سایت اطلاعات کامل را درخصوص مجوزهای عمده‌فروشی دریافت کنند.


کد خبر : 14742 || تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۰۱