نابودی جنگل های زاگرس در آتش اختلاف نهادهای مسئول و كم كاری استان­های درگیر
تاریخ: ۲۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت: 09:52:04


http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 48884 || تاریخ : ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ ۲۳:۴۶                 استانها

نابودی جنگل های زاگرس در آتش اختلاف نهادهای مسئول و كم كاری استان­های درگیر


ایرانیان_آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس از منبع اختلاف نهادهای مسئول و استان‌های درگیر تغذیه می‌کند و تاکنون اقدامی جدی برای مهار آن صورت نگرفته است.


نابودی جنگل های زاگرس در آتش اختلاف نهادهای مسئول و كم كاری استان­های درگیر

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ، آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و خوزستان ادامه دارد. این آتش‌سوزی که از پنج‌شنبه 8 خرداد شروع شد است تاکنون مهار نشده و جنگل‌ها و مراتع زاگرس را در کام خود می­کشد. در این رابطه رئیس سازمان جنگل‌داری ایران گفته است که علت عدم اعزام بالگردهای آب‌پاش بدهی ۳۰ میلیارد تومانی به وزارت دفاع بود؛ گزارش‌شده سازمان برنامه‌وبودجه با پرداخت نیمی از این مبلغ موافقت کرده است. تاکنون تلاش فعالان محیط‌زیست برای کشاندن پای دولت برای خاموش کردن آتش‌سوزی نتیجه مطلوبی نداشته است و عدم هماهنگی نهادها و نبود برنامه منسجم برای مقابله با چنین حوادثی سبب درگیر شدن 500 هکتار از جنگل‌های زاگرس در استان کهکیلویه و بویراحمد را درگیر کرده است. بخش زیادی از محدوده آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده است و نفوذ و گسترش آتش در زیستگاه حیوانات وحشی صحنه‌های دل‌خراشی از زنده سوزی حیوانات وحشی شده است که در هر بیننده‌ای را به درد می‌آورد. بر اساس گزارش‌ها آتش‌سوزی از سمت بهبهان در استان خوزستان شروع‌شده و به علت اینکه به‌موقع مهار نشد به محدوده استان کهگیلویه و بویراحمد سرایت کرده و به ارتفاعات رسیده و گسترش یافته است. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که منطقه کوه سیاه بوشهر نیز درگیر آتش‌سوزی است. مهم‌ترین عامل مهار نشدن آتش ازنظر کارشناسان نبود یک مدیریت واحد و اختلاف میان نهادهای مسئول و استان‌ها درگیر است.

در این رابطه سید علی‌اکبر فاطمی نماینده استان بوشهر در شورای عالی استان به پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها گفت: آتش‌سوزی در استان بوشهر در دو حوزه رخ داد. یک مورد در کوه بیرمی شهرستان دشتستان بود که منطقه‌ای در حدود 50 هکتار از جنگل‌ها و مراتع منطقه را سوزاند اما خوشبختانه پس از دو روز مهار شده است. مورد دیگر منطقه کوه سیاه شهرستان دشتی است که باگذشت چند روز از شروع آتش‌سوزی هنوز هم در آتش می‌سوزد و با توجه به مهار نشدن آتش‌سوزی وسعت آن گسترش یافته است و بیش از 100 هکتار از مراتع را دیگر کرده است.

وی می گوید: در این رابطه از استاندار و مدیرکل محیط‌زیست استان درخواست کردیم جدی‌تر به مسئله ورود کنند که آن‌ها نیز از دولت درخواست کمک کرده‌اند اما تاکنون امکانات مناسبی ارسال نشده است. ما برای مهار آتش‌سوزی در ارتفاعات کوه سیاه نیاز به بالگرد داریم اما تاکنون در اختیار ما قرار نگرفته است.

فاطمی وجود علفزارهای خشک را زمینه اصلی آتش سوزی ها می داند و اضافه می کند: استان بوشهر استان گرمی است و ما بادهایی معروف به تشباد داریم که به معنی باد آتشین یا آتش باد است. زیرا به اندازه­ای این بادها گرم هستند که به باد آتشین معروف شده‌اند. از سوی دیگر با توجه به حجم بارندگی در اوایل سال و رشد نباتات و گیاهان ما مناطق وسیعی از علفزارهای خشک را داریم که با کوچک‌ترین اتفاقی مستعد شعله‌ور شدن هستند. بنابراین عامل طبیعی یا انسانی می‌تواند در شروع آتش‌سوزی نقش داشته باشد. بنابراین لازم است با توجه به این شرایط در این فصل سال ما نیروهای امدادی و امکانات مناسب مستقر در استان داشته باشیم تا بتوانیم به‌سرعت آتش‌سوزی را مهار کنیم.

همچنین حبیب‌الله عاملی مقدم نماینده استان کهگیلویه و بویراحمد در شورای عالی استان‌ها در خصوص گسترش آتش‌سوزی در استان کهگیلویه و بویراحمد به‌ویژه در شهرستان‌ها گچساران و کهگیلویه گفت: کوه‌های خامی و خائیز در استان درگیر آتش‌سوزی بوده‌اند که خوشبختانه آتش‌سوزی در کوه خامی مهار شده است اما نگرانی اصلی ما در خصوص کوه خائیز است.

وی ادامه داد: کوه خائیز زیستگاه حفاظت‌شده حیوانات و پرندگان است و آتش‌سوزی نه‌تنها سبب از بین رفتن زیستگاه آن‌ها شده است بلکه بسیاری از حیوانات زنده‌زنده در آتش سوخته‌اند که بسیار دردناک است.

عاملی مقدم با تشکر از سپاه و ارتش بابت کمک‌رسانی برای مهار آتش از تاخیر چند روزه در اقدام به مهار آتش سوزی گلایه می کند و می گوید: باوجوداین کمک‌ها متأسفانه هنوز حجم آتش رو به گسترش است و تاکنون بیش از 200 هکتار از جنگل‌ها و مراتع منطقه نابود شده است. ما نیازمند یک اقدام جدی هستیم و با توجه به مرتفع بودن منطقه آتش‌سوزی می‌بایست بالگرد به منطقه اعزام شود.

نماینده استان کهگیلویه و بویراحمد در شورای عالی استان‌ها بابیان اینکه کوه خائیز در مرز آستان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد استان خوزستان را مورد انتقاد قرار می دهد و ادامه می دهد: 50 درصد از کوه خائیز در استان خوزستان قرارداد اما متأسفانه استان خوزستان تاکنون هیچ همکاری و کمکی برای مهار آتش‌سوزی نکرده است. ما تقاضا داریم مسئولین دولتی مهار آتش‌سوزی را بیش از این به تأخیر نیندازند و با توجه به تأخیر چندروزه در شروع به مقابله اکنون به مرحله بحران رسیده ایم و بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری به صورت مظلومانه ای زنده می سوزند و ما همچنان بی تفاوت هستیم.
آتش سوزی در جنگل خائیز

کیانوش جهانبخش نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها نیز در این رابطه می گوید: متاسفانه در فصل گرما با توجه به شرایطی که در جنگل ها و مراتع به وجود می آید هرساله شاهد آتش سوزی های گسترده ای درجنگل ها و مناطق حفاظت شده و مراتع هستیم. عمده این آتش سوزی ها به صورت عمدی و یا بر اثر سهل انگاری و رفتار غیر مسئولانه شکارچیان یا مردمی هست که توجه ای به نکات ایمنی ندارند؛ به وجود می آید.

نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها در ادامه با تاکید بر اینکه خوشبختانه نگاه به محیط زیست در سرزمین ما به لطف فعالیت دلسوزان این حوزه ،سازمان های مردم نهاد و جامعه دانشگاهی از حالت تشریفانی و تجملاتی خارج شده و آرام آرام در حال نهادینه شدن است افزود: مردم این مهم را به عنوان یک اصل مهم رفتاری و یک روش صحیح  زیستن در نظر گرفته اند. بحران کرونا نیز باعث شد به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند و موجب شد که مردم توجه بیشتری به محیط زیست خود داشته باشند.

جهانبخش، امکانات و نیروی سازمان محیط زیست را برای مقابله با بحران آتش سوزی ناکافی می داند و تاکید می کند: بحث آتش سوزی زاگرس را اگر ارزیابی کنیم مشخص می شود که نه رسانه ها آن طور که باید به آن پرداختند و نه دستگاهی مانند محیط زیست توانسته امکاناتی به آن جا ارسال کنند. به هر صورت جنگل های زاگرس سرمایه های ملی  محسوب می شوند که هم تنوع گیاهی و هم تنوع جانوری بسیار ارزشمندی را داراست. حفظ آن ها یک وظیفه ملی و حتی یک وظیفه جهانی است. تمام استان ها  بایستی برای مهار آتش سوزی زاگرس بسیج شوند.

وی در ادامه سخنان خود به جنگل ها و مراتع استان هرمزگان که یکی از استان های خشک کشور است، اشاره کرد و تاکید کرد: جنگل ها و مراتعی را داریم که هر از گاهی طعمه حریق می شوند. سال هاست در خواست هلی کوپتر اطفای حریق را مطرح کردیم که در اختیار ما قرار دهند که متاسفانه با توجه به گرم و خشک بودن  و گستردگی استان تاکنون این مهم رخ نداده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست، خدمات شهری و روستایی شورای عالی استان ها ادامه داد: جا دارد که دولت با یک تکلیف و با نگاه به خواست و مطالبه ی عمومی جامعه، بودجه مناسبی را در راستای حفاظت و صیانت از محیط زیست ومنابع طبیعی در نظر بگیرد. مجلس جدید نیزبا یک نگاه مسئولانه و کارشناسی با این رویکرد که این میراث باید به نسل آینده به درستی همانگونه که گذشتگان به ما انتقال داده اند؛ انتقال یابد.

محمد آمره - یوسف صادقپور
پایان پیام/کلمات کلیدی


captcha