بنزین تولیدی کشور آلاینده نیست/ تشکیل شورای فقهی حلال /بازنگری در استاندارد ۱۰۰ قلم کالای استراتژیک
تاریخ: ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: 14:14:50


http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/35c68e219b5536f7034655e958fe5d41.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/644a2d109b66e938a6c65cb260a201b7.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/8c9bf616965ccadbdcc4ff8d8a8db34a.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/20db8b0875e8413bceb26f86cfbd8c3f.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/1045fe0f002d0c72bcde78257e0fc297.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/fa381527faa04efc0f7cbc5201fe8d88.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/96b32e6c4d25ec6fef8b2cab4a17a5e4.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f8c01a7154cdfe31367a40b26f9b9149.gif

logo-samandehi


کد خبر : 46363 || تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ ۱۸:۰۹                 صنعت،معدن، تجارت

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در نشست رسانه ای مطرح کرد:

بنزین تولیدی کشور آلاینده نیست/ تشکیل شورای فقهی حلال /بازنگری در استاندارد ۱۰۰ قلم کالای استراتژیک


ایرانیان_نیره پیروز بخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: بررسی بنزین تولیدی و مصرفی کشور در فصل سرد سال از سوی این سازمان، تاکنون هیچ مشکلی از نظر آلایندگی نشان نداده است.


بنزین تولیدی کشور آلاینده نیست/ تشکیل شورای فقهی حلال /بازنگری در استاندارد ۱۰۰ قلم کالای استراتژیک

نشست خبری خانم نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران صبح امروز دوشنبه 28 بهمن 1398 با حضورجمعی از اصحاب رسانه در محل این سازمان برگزار گردید.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در ابتدای این نشست با  ارائه گزارش از فعالیت های این سازمان،گفت: بررسی بنزین تولیدی و مصرفی کشور در فصل سرد سال از سوی این سازمان، تاکنون هیچ مشکلی از نظر آلایندگی نشان نداده است.

نیره پیروزبخت، افزود: از آغاز فصل سرد سال تاکنون ۱۳۲ نمونه آزمایش از بنزین های توزیعی یورو ۴ جایگاه های سوخت اخذ شده که نتیجه بررسی ۳۸ مورد آنها هیچ مشکلی را در موضوع آلایندگی نشان نداده است.

وی افزود: شاخص اکتان نمونه های یاد شده ۹۱.۵، آروماتیک ها ۱۱.۵، اولفین ها چهار، بنزن  ۰.۴۸و گوگرد ۳۲.۸ بوده که همگی پایین تر از حد مجاز بوده است.

پیروزبخت ادامه داد: میانگین پارامترهای ۵۵ نمونه بنزین در فصل گرم سال نیز که پیشتر اعلام شده بود وضعیت خوب بنزین های تولیدی از نظر استاندارد را نشان داده بود.

وی خاطرنشان کرد:‌ به دنبال تجدید نظر در استاندارد بنزین توزیعی کشور از یورو۴ به یورو۵ و یورو ۶ هستیم و پیش نویس آن نیز آماده شده است.

پیروزبخت گفت:‌ مطابق قانون هوای پاک، مسوولیت مستقیم کیفیت بنزین و گازوئیل با سازمان حفاظت محیط زیست است و اگر لازم باشد سازمان ملی استاندارد ایران در تدوین استانداردهای مورد نظر با این سازمان همکاری خواهد داشت.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: استاندارد گازوئیل اجباری نبوده و به همین دلیل تاکنون به آن ورود نکرده ایم، اما مطابق قانون هوای پاک از سال ۱۴۰۰ مشمول استاندارد اجباری خواهد شد.

پیروزبخت، در خصوص تبدیل کارگاهی خودروهای بنزینی به گازسوز، گفت: بر اساس مصوبه هیات وزیران، استانداردهای این موضوع در حال تدوین است و  استانداردی در این مبحث در هیچ کجای جهان وجود نداشته و به همین دلیل در حال انجام کار پژوهشی در این زمینه هستیم.

پیروزبخت با اشاره به بازرسی از جایگاه های سی. ان. جی گفت: ۴۸ شرکت بازرسی برای جایگاه های سی ان جی در ۱۲ استان و ۲۱ آزمایشگاه برای بررسی منبع ذخیره مخازن آنها وجود دارد.

رئیس سازمان ملی استاندراد ایران یادآور شد: بیش از دو هزار و ۷۰۰ جایگاه سی ان جی و افزون بر ۱۰۰ هزار مخزن ذخیره در جایگاه های یاد شده وجود دارد که تاکنون ۲۴ هزار مخزن ذخیره مورد آزمون دوره ای قرار گرفته و هزار و ۶۸۰ مورد از آنها دارای مشکل ارزیابی شدند.

وی خاطرنشان کرد: هرچند جای هیچ نگرانی نیست، اما باید گفت همه خودروهای دوگانه سوز شده کارگاهی در کشور غیراستاندارد هستند.

پیروزبخت گفت: تاکنون حوادث رخ داده در جایگاه های سی ان جی به دلایلی همچون استفاده از تلفن همراه، سیگار کشیدن و غیره حین سوختگیری اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: نگارش و تدوین استاندارد این مخازن آغاز شده و پس از تصویب در کمیته ملی استاندارد، اجرایی خواهد شد.

این مقام مسوول همچنین گفت:‌ تا ۲۶ بهمن ماه (شنبه گذشته) ۸۰ هزار و ۸۱۳ دستگاه نازل سوخت در کشور بازرسی شد که هزار و ۹۱۷ مورد آنها مشکل دار تشخیص داده شدند، اما در صورت اصلاح مشکل فنی می توانند به چرخه مصرف بازگردند.

رئیس سازمان استاندارد به تشکیل شورای فقهی حلال به عنوان یکی از مهمترین اقدامات این سازمان اشاره کرد و گفت: این شورا در قم مشغول به فعالیت است که تاکنون و تحت نظارت این شورا ۶۳ مورد پروانه نشان حلال صادر شده است.

وی ادامه داد: تدوین هفت استاندارد حلال و تجدید نظر در دو استاندارد دیگر، از جمله اقدام های انجام شده در این حوزه است.

پیروز بخت در پاسخ به سئوالی پیرامون ذرت آلوده  اظهارداشت: هیچ ذرت آلوده ای وارد کشور نشده است. محموله ای از این ذرت ها که در گمرک بندر امام خمینی مانده بود، در نهایت با دستور رئیس‌جمهوری مبنی بر ارجاع یا امحای محموله، بخش کوچکی از آن به کشوری غیر همسایه (که شاخص های استاندارد آن کشور مشکلی در پذیرش این ذرت ها نداشت) ارسال شد که آن را استفاده یا تبدیل کنند.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: اجازه تولید یا واردات به خودروهایی که نتوانند استانداردهای ۸۵ گانه تدوین شده را رعایت کنند داده نخواهد شد.

پیروزبخت درخصوص احتمال واردات خودروهای با قیمت کمتر از ۱۰ هزار دلار به کشور که هیچ یک قادر به پاس کردن استانداردهای ۸۵گانه نیستند، افزود: برای این سازمان قیمت خودروها به هیچ عنوان مطرح نیست و هر خودرویی نتواند این استانداردها را پاس کند، اجازه تولید یا واردات را ندارد.

وی یادآور شد: اکنون تعداد زیادی خودرو در گمرکات کشور وجود دارد که به همین دلیل اجازه ورود به آنها داده نشده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به تغییر رویکرد این سازمان در تدوین استانداردها اشاره کرد و اظهار داشت: اکنون بیشتر موضوع کیفیت استانداردها مد نظر است، به طوری که بازنگری در استاندارد ۱۰۰ قلم کالای استراتژیک در دستور کار و چند مورد آنها از جمله استاندارد گندم، خوراک دام و برنج نیز در دست تجدید نظر است.

پیروزبخت در ارتباط با بازارهای صادراتی کشور، بیان داشت: با حوزه عراق در حال مذاکره هستیم تا از نظر مسائل استاندارد و بازرسی با آنها به وحدت رویه برسیم.

وی ادامه داد: عراقی ها در سال‌های گذشته چهار شرکت بازرسی اروپایی را از طریق فرآیند مناقصه انتخاب و تایید کردند که سه مورد آنها از سازمان ملی استاندارد تاییدیه داشتند.

این مقام مسئول بیان داشت: اکنون چهار شرکت دیگر از سوی عراقی ها معرفی شده که از بین آنها فقط یک شرکت چینی با این سازمان همکاری دارد، اما از نظر این سازمان هیچ محدودیتی برای همکاری وجود ندارد.

وی تاکید کرد: لبنیات، لوازم برقی و بسیاری دیگر از کالاهای ایرانی از کیفیت خوب و قابلیت رقابت بالایی در بازار این کشور برخوردارند .

پیروزبخت گفت: در حوزه اوراسیا نیز وضعیت خوبی داریم و مقررات و ضوابط این سازمان در حال تبادل با دستگاه های مسئول آن کشورهاست که در پیشرفت تجارت ایران با این حوزه تاثیرگذار خواهد بودکلمات کلیدی


captcha