رقابت آثار اقتباس شده از شاملو، ساعدی و آل‌‎احمد درجشنواره فیلم کوتاه تهران
تاریخ: ۲۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت: 04:36:12


http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 44202 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ ۱۸:۵۵                 ادبیات و نشر

رقابت آثار اقتباس شده از شاملو، ساعدی و آل‌‎احمد درجشنواره فیلم کوتاه تهران


ایرانیان_دبیر سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه از رقابت 24 فیلم‌ کوتاه اقتباس شده از نویسندگان و شاعران معاصر در بخش ویژه کتاب و سینما بیست و ششمین جشنواره فیلم کوتاه خبر داد.


رقابت آثار اقتباس شده از شاملو، ساعدی و آل‌‎احمد درجشنواره فیلم کوتاه تهران

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از ستاد خبری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، سید صادق موسوی با اشاره به فیلم‌های ارسال شده به دبیرخانه جشنواره گفت: از بین 512 اثر ارسالی، تعداد 24 اثر به بخش ویژه کتاب و سینما راه پیدا کرده‌اند.

وی ادامه داد: از تعداد این 24 فیلم کوتاه،  11 فیلم در بخش داستانی، پنج فیلم در بخش مستند، دو فیلم در بخش تجربی و شش فیلم در بخش پویانمایی از سوی هیات داوران برگزیده شده‌اند.

دبیر سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه درباره آثار راه یافته به دور نهایی داوری‌ها عنوان کرد: در بخش داستانی فیلم «گرگ‌ها» امیررضا جلالیان با اقتباس از داستان گرگ‌ها(حافظ خیاوی)، «دیگری» سامان حسین‌پور با اقتباس از داستان دیگری آرتور شنیتسلر، «فیلمرغ» امیرمسعود سهیلی با اقتباس از داستان راه و چاه(خالد نویسا)، «بنفشه‌زار» آبتین سلیمی طاری با اقتباس از داستان عزاداران بیل (غلامحسین ساعدی)، «اشغال» علی عزیزی با اقتباس از داستان دختر(موریس درئون)، «بچه مردم» جواد ستوده‌‎نیا با اقتباس از داستان بچه مردم(جلال آل احمد)، «ترسو» مهدی حق‌شناس با اقتباس از داستان بی عرضه(آنتوان چخوف)، «انقضاء» سید وحید طباطبائیان با اقتباس از داستان غایب(محمد کشاورز)، «سپرده به زمین» معصومه صالح بیگی با اقتباس از داستان سپرده به زمین(بیين نجدی)، «رویای باغ» افشین ضیائیان با اقتباس از داستان رویای باغ(سیامک گلشیری) و «انسان یک پرنده است» نسیم همتی با اقتباس از داستان قو(رونالد دال) با یکدیگر رقابت می‌کنند.

وی ادامه داد: در بخش تجربی نیز آثار «السینور» احسان معجونی بر اساس نمایش‌نامه هملت(شکسپیر) و «لیمبو» تورج هیبتی بر اساس کمدی الهی(دانته) حضور دارند. در بخش پویانمایی در بخش ویژه کتاب و سینما نیز آثاری همچون «قصه مردی که لب نداشت» میلاد شاه جانی بر اساس شعری از احمد شاملو، «زر زری، کاکل زری» مهین جواهریان بر اساس شعری از افسانه شعبان‌نژاد، «ارزش سخن» آرش مینایی برگرفته از منطق الطیر(عطار نیشابوری)، «باد دوچرخه سوار» نازنین سبحان سربندی بر اساس داستانی از فرهاد حسن‌زاده، «سگی که مرض داشت» پروین تجوید بر اساس داستان سگی که قار قار می‌کرد(فریبا کلهر) و «درخت» امیر مهران بر اساس شعری از سیاوش کسرایی حضور دارند.

جعفری درباره آثار انتخاب شده در بخش مستند نیز گفت: «آن جا که باد می‌وزد» مینا مشهدی مهدی اقتباس شده از متون کهن زردشتی، «بانوی واژه‌ها» محمد طالبی بر اساس زندگی دکتر بدرالزمان قریب، «چهار خواب برای پنج آواز» علیرضا سردشتی درباره زندگی هوشنگ آزادی‎ور، «در جستجوی زمان از دست رفته» هومن ظریف رضائیان برگرفته از کتاب‌های مارسل پروست و داریوش شایگان و «نامک» حسن نقاشی درباره تاریخ کتاب در یزد در بخش مستند با یکدیگر رقابت دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اختتامیه سی و ششمین جشنواره «فیلم کوتاه تهران» روز جمعه (24 آبان ماه) همزمان با دومین روز هفته کتاب در سالن همایش‎های برج میلاد برگزار خواهد شد. همچنین به فیلم‌های برگزیده  اول تا سوم در بخش اقتباس از ادبیات داستانی معاصر از سوی خانه کتاب 70، 50 و 30 میلیون ریال اهدا خواهد شد.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ 23 تا 30 آبان ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود. همچنین فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته کتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab.ketab.ir بارگذاری شده است.

 کلمات کلیدی


captcha