کاهش تنش‌های منطقه؛ سیاست راهبردی ایران
تاریخ: ۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت: 08:49:45


http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/7bf59575e03941ad1ea59db4b3714ee6.png

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/5d93c04a5348a356871c0648e730a372.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/5d93c04a5348a356871c0648e730a372.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 42981 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ۱۹:۱۸                 دفاعی امنیتی

دریابان علی شمخانی:

کاهش تنش‌های منطقه؛ سیاست راهبردی ایران


ایرانیان_دبیر شورای عالی امنیت ملی: سیاست راهبردی ایران، کاهش تنش، اجتناب از هرگونه درگیری و رفع بحران‌های منطقه‌ای ازطریق گفتگو است.


کاهش تنش‌های منطقه؛ سیاست راهبردی ایران

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در یادداشتی، به تحولات اخیر در منطقه واکنش نشان داد.

در این یادداشت آمده است:
۱- بحران یمن که بیش از ۵۰ ماه از شکل گیری آن به دلیل تداوم تجاوز نظامی عربستان سعودی به این کشور سپری شده است، هیچگونه راه حل نظامی نداشته و تنها در چارچوب گفتگو‌های یمنی-یمنی و بدون دخالت طرف‌های ثالث قابل اتمام است.
۲- هزینه‌های مادی، سیاسی و انسانی عربستان سعودی در بحران به صورت تصاعدی رو به افزایش بوده و در صورت تداوم این وضعیت می‌تواند این کشور را با چالش‌های جدی تری مواجه سازد.
۳- دفاع همه جانبه مردم ستم دیده یمن در برابر تجاوز خارجی و کشتار بی رحمانه شهروندان این کشور، حق مشروع و قانونی ان‌ها بوده و واکنشی طبیعی به بی رحمی متجاوزین است.
۴- سلاح‌هایی که مردم مقاوم یمن برای مقابله با تجاوز خارجی از ان بهره می‌گیرند بدلیل عمومی شدن فناوری‌های مرتبط با تولید آن، توسط خودشان طراحی و ساخته می‌شود و نمونه‌های مختلف آن از سوی گروه‌های مختلف در جنگ سوریه و عراق نیز تولید و استفاده شده، لذا منتسب نمودن مشارکت کشور‌های دیگر در تولید این تجهیزات، فرار به جلو به منظور عدم پاسخگویی در اتلاف منابع برای خرید تجهیزات پیشرفته و غیر موثر نظامی از کشور‌های غربی است.
۵- پایان دادن به ریشه‌های بحران موجود نیازمند اراده منطقه‌ای و بین المللی بوده و جمهوری اسلامی ایران بار‌ها برای کمک به کاهش تنش و پایان جنگ و خونریزی در یمن با طرف‌های مختلف بویژه ۴ کشور اروپایی مذاکره و همکاری نموده، اما به نظر می‌رسد هنوز اراده جدی در آن‌ها برای حل و رفع بحران وجود ندارد.
۶- لازم است طرف‌های اثر گذار شامل سازمان ملل، اروپا و امریکا با تحت فشار گذاردن عربستان سعودی برای حل ریشه‌ای بحران یمن از مجموعه ظرفیت‌های خود برای جلوگیری از تداوم تجاوز این کشور به یمن و کشتار بی رحمانه مردم بی دفاع استفاده کنند.
۷- سیاست راهبردی ایران، کاهش تنش، اجتناب از هرگونه درگیری و رفع بحران‌های منطقه‌ای از طریق گفتگو است لیکن با آمادگی کامل هرگونه قصد و اقدامی برای تعرض به کشور و یا منافع جمهوری اسلامی را زیر نظر داشته و به شدید‌ترین وجه که می‌تواند موجب شگفتی متجاوزین باشد به شرارت‌های احتمالی پاسخ قاطع و همه جانبه خواهد داد.
۸- با توجه به اطلاع نسبی اصحاب شرارت از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های مقابله‌ای جمهوری اسلامی ایران، احتمال اتخاذ تصمیمات نابخردانه در این خصوص را بسیار ضعیف و غیر واقعی می‌دانیم.کلمات کلیدی


captcha