امنیت منطقه، فصل مشترک همسایگان
تاریخ: ۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت: 07:45:50


http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/7bf59575e03941ad1ea59db4b3714ee6.png

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/5d93c04a5348a356871c0648e730a372.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/5d93c04a5348a356871c0648e730a372.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 42248 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۵/۱۷ ۱۹:۰۲                 دفاعی امنیتی

گفتگوی تلفنی ­وزیر دفاع ایران با وزرای دفاع کویت، قطر و عمان

امنیت منطقه، فصل مشترک همسایگان


ایرانیان_حضور نیرو‌های بیگانه نتیجه‌ای جز ناامنی و بی‌ثباتی نخواهد داشت.


امنیت منطقه، فصل مشترک همسایگان

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی تلفنی با وزرای دفاع کویت، قطر و عمان تأکید کرد: امنیت منطقه تنها با همکاری کشور‌های منطقه قابل تأمین است و حضور نیرو‌های بیگانه نتیجه‌ای جز ناامنی و بی‌ثباتی نخواهد داشت.
امیر سرتیپ حاتمی با تبریک حلول ماه ذی الحجه و عید سعید قربان به وزرای دفاع کویت، قطر و عمان گفت: ائتلاف نظامی که آمریکا به بهانه تأمین امنیت کشتیرانی که به دنبال تشکیل آن است تنها موجب افزایش بیشتر ناامنی در منطقه خواهد شد.
وی افزود: ما خود را متعهد به امنیت منطقه و به ویژه خلیج‌فارس می‌دانیم. جمهوری اسلامی ایران از هیچگونه اقدامی جهت حفظ امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان فروگذار نکرده و امنیت منطقه فصل مشترک ایران و سایر همسایگان در خلیج‌فارس است و لذا معتقدیم امنیت می‌بایست توسط کشور‌های منطقه تأمین شود و کشور‌های منطقه باید در این زمینه وارد گفتگو‌های سازنده شوند.
امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه توسعه روابط با همسایگان از اصول اساسی سیاست خارجی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: در همین چارچوب همواره بر حفظ روابط با برادرانمان در خلیج‌فارس تأکید کرده‌ایم؛ هر چند در طول دهه‌های گذشته برخی عوامل خارجی تلاش داشته‌اند میان همسایگان فاصله ایجاد شود.
امیر سرتیپ حاتمی تصریح کرد: آمریکا عامل اصلی ناامنی در منطقه است و معتقدیم امنیت می‌بایست برای همه کشور‌های منطقه باشــد و ناامنی در هریک از کشور‌ها یا علیـــه یکی از کشــور‌ها را قابل قبــول نمی‌دانیم، منطقه نباید جولانگاه حضور بیگانگان شود؛ ائتلاف نظامی که آمریکا به بهانه تأمین امنیت کشتیرانی آن را دنبال می‌کند موجب افزایش بیشتر ناامنی خواهد شد.
وزیر دفاع با اشاره به اخبار منتشره مبنی بر ادعا و اظهار تمایل مقامات صهیونیستی برای پیوستن به ائتلاف نظامی امریکا در منطقه اظهار داشت:چنین اقدام احتمالی بسیار تحریک کننده است و برای منطقه می‌تواند عواقب فاجعه باری به دنبال بیاورد.
در ادامه این مذاکرات شیخ ناصر صباح الاحمد الصباح، معاون اول نخست وزیر و وزیر دفاع دولت کویت نیز با اظهار تمایل به تقویت روابط دو کشور ایران و کویت گفت: ما به جایگاه تعیین کننده و موثر ایران در حفظ صلح و ثبات منطقه احترام می‌گذاریم و ملت و دولت ایران نیز در دوران حمله صدام به کویت حسن همسایگی خود را به اثبات رساندند.
خالد بن محمد بن عبدالله العطیه معاون نخست‌وزیر و وزیر مشاور در امور دفاعی دولت قطر نیز در گفتگو با وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: هیچ تردیدی نداریم که امنیت منطقه باید توسط کشور‌های دو سوی خلیج فارس تأمین شود و جمهوری اسلامی ایران یک کشور بسیار مهم جهت حفظ و تأمین امنیت خلیج‌فارس است.
بدر بن سعود البسیدی وزیر دفاع سلطنت عمان نیز در گفتگو با وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران بر لزوم مشارکت کشور‌های منطقه در حفظ امنیت آب‌های منطقه و تداوم هماهنگی و همکاری نزدیک جمهوری اسلامی ایران و عمان به ویژه نیرو‌های دریایی دو کشور برای حفظ امنیت تنگه هرمز تأکید کرد.کلمات کلیدی


captcha