حاشیه| دیدار نخبگان جهان اسلام در صبح وحدت/ خط و نشان روحانی برای دشمنان مقاومت
تاریخ: ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت: 17:27:21


http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ca273ef2a85c68dcb745167017e104d1.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/222396fb8ded1e679e62a40baab80a86.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/e566c8b34bf425272feb9a128ad91c6a.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 36465 || تاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۰۳ ۱۷:۱۱                 سایرحوزه ها

در افتتاحیه سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی صورت گرفت

حاشیه| دیدار نخبگان جهان اسلام در صبح وحدت/ خط و نشان روحانی برای دشمنان مقاومت


آقای روحانی در ابتدا با لحن و ریتمی آرام صحبت می‌کند. بعد کم کم صحبت‌ها اوج می‌گیرد. رئیس جمهور سخنانی ضد آمریکایی را ایراد می‌کند و بر مقاومت در برابر آمریکا تاکید می‌کند.


حاشیه| دیدار نخبگان جهان اسلام در صبح وحدت/ خط و نشان روحانی برای دشمنان مقاومت

به گزارش شبکه خبری ایرانیان، حوالی ساعت ۹ صبح است که به سالن اجلاس سران اسلامی می‌رسیم. هوا ابری ست. تمام شب قبل باران آمده است. هوا سرد است. مقابل درب‌های سالن اجلاس کمی شلوغ است. وارد می‌شویم. نیروهای مقابل درب‌ها می‌گویند کیف‌ و موبایلتان را تحویل بدهید. تا اتمام سخنرانی رئیس جمهور کسی نمی‌تواند با خودش چیزی به داخل سالن ببرد.

سالن از جمعیت مملو است. همه صندلی های طبقه اول و دوم پُر شده و خیلی ها هم ایستاده اند. مقامات و  مسئولین عالی رتبه و مهمانان ویژه در طبقه اول -اصلی- سالن نشسته‌اند. در طبقه دوم البته تنوع مدعوین بیشتر است. جوان‌های بیشتری اینجا حضور دارند. جوانانی با رنگ‌های مختلف پوست و تنوع لباس. به نظر می‌رسد بخشی از آن ها دانشجویان خارجی ساکن ایران هستند که به این مراسم آمده اند. دختر جوانی کنارم نشسته است. فارسی حرف می‌زند. می‌گوید ایرانی ست و دانشجوی جامعه شناسی دانشگاه تهران. می‌پرسم برای چه آمده؟ جواب می‌دهد در دانشگاه تشکلی دارند که به حوزه مسائل بین الملل می‌پردازند.

قرائت قرآن آغاز مراسم تمام شده و دقایقی است که سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی به طور رسمی آغاز شده است‌؛ آیت الله اراکی صحبت‌های کوتاهی می‌کند و بعد از رئیس جمهور دعوت می‌کند تا سخنرانی اش را شروع کند. آقای روحانی در ابتدا با لحن و ریتمی آرام صحبت می‌کند. بعد کم کم صحبت‌ها اوج می‌گیرد. رئیس جمهور سخنانی ضد آمریکایی را ایراد می‌کند و بر مقاومت در برابر آمریکا تاکید می‌کند.

آقای روحانی می‌گوید: نسل جدید باید بداند که ما سختی ‌ها را پشت سر می‌گذاریم. رئیس جمهور می‌گوید:" در جنگ هشت ساله ما مقابل عفلقی‌ها، در روزهایی که شهرهای ما بمباران می‌شد؛ هیچ کدام از کشورهای مدعی امروز برای ما دلسوزی نکرد‌. هیچ کس در برابر این تجاوز سخنی نگفت."

‏سپس رئیس جمهور به ایراد سخنانی درباره دولت عربستان سعودی پرداخت. آقای روحانی گفت:" شما ۴۵۰ میلیارد دلار به آمریکا هدیه دادید. ۱۱۰ میلیارد دلار اسلحه خریدید به خیال اینکه امنیت تان تضمین شود. آمریکایی ها به کنایه درباره شما گفتند که ما شیر این گاو شیرده را می‌دوشیم. لااقل احترام ظاهری را از ارباب تان بخواهید. لااقل توهین های مستمر را نپذیرید."

 ‏رئیس جمهور در ادامه با طرح پرسش‌هایی گفت:" چه کسی دشمن شما در منطقه است؟ ما شما را برادر می‌دانیم. ما ملت‌های منطقه را برادر می‌دانیم. ما حاضریم با تمام توان از منافع مردم عربستان دفاع کنیم. سخن ناروایی که در گوشتان کرده اند، نپذیرید. ایران؛ هراسی ندارد. اسلام؛ هراسی ندارد. از دشمنان واقعی بترسید. از خائنین بترسید."

 ‏رئیس جمهور سپس با اشاره به ماجرای قتل جمال قاشاخچی ، به تعریض گفت:" ای کاش حادثه استامبول اتفاق نمی افتاد. ای کاش انسانی تکه تکه نمی‌شد. " آقای روحانی در ادامه به جنگ افروزی عربستان در یمن اعتراض کرد و گفت:" باعث شرم برای ماست که مردم یمن را بمباران می‌کنید."

 ‏رئیس جمهوری در انتهای سخنرانی خود به طرح سخنانی درباره ضرورت مفهوم وحدت پرداخت. آقای روحانی گفت:" دشمن از شعار وحدت نمی‌ترسد. از حرف زدن نمی‌ترسد. ما باید واقعا یکدیگر را به رسمیت بشناسیم. همه مذاهب اسلامی باید رسمیت داشته باشند. به زبان به رسمیت شناختن و در دل برادر نبودن، ما را به جایی نمی‌رساند. وحدت دنیای اسلام را وحدت تاکتیکی و مقطعی ندانیم. اینکه امروز دنیای اسلام خطری مانند اسرائیل و گرفتاری های دیگر دارد، تنها دلیل وحدت ما نباشد. وحدت؛ ضرورتی برای همه دوران‌ها ست."

‏بعد از اتمام سخنرانی، آقای روحانی در مسیر خروج از سالن اجلاس با شرکت کنندگان در اجلاس در فضایی صمیمی دیده‌بوسی کرد.

همچنین در حاشیه این مراسم، غرفه‌هایی در صحن سالن اجلاس برقرار بود که یکی از این آنها در ابتکاری جالب با برپایی غرفه‌ای به نام «لاو محمد» بنر سفیدی را قرار داده بودند تا حضار جملاتی به یادگار بر روی آن بنویسند.

جملاتی به زبان‌های مختلف عربی و فارسی و اردو و انگلیسی که در آنها خاطره شرکت در این اجلاس ثبت شده بود.

همچنین در حاشیه این مراسم، گعده‌هایی متشکل از زنان و مردان و روحانیون و دانشجویان که در فضایی بی تکلف و بر روی فرش‌هایی که در صحن سالن وجود داشت، در کنار یکدیگر نشسته و گفت‌وگو می‌کردند.

انتهای پیام/کلمات کلیدی


captcha