برگزاری همایش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان ،با هدف مقابله با جریان‌ها ،حلقه ها و عرفان های کاذب ، صوفی‌نما و دراویش دروغین
تاریخ: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت: 09:45:31


http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/e566c8b34bf425272feb9a128ad91c6a.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/222396fb8ded1e679e62a40baab80a86.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 33078 || تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ ۱۰:۳۲                 سایرحوزه ها

برگزاری همایش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان ،با هدف مقابله با جریان‌ها ،حلقه ها و عرفان های کاذب ، صوفی‌نما و دراویش دروغین


ایرانیان_دکتر «مجید پازوکی» دبیر همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان گفت: شخصیت‌های برجسته علمی و فرهنگی در همایش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان به ایراد سخنرانی می‌پردازند و همچنین مقابله با جریان‌های عرفان کاذب و عرفان حلقه و صوفی‌نما و دارویش دروغین از مهمترین اهداف این همايش است.


برگزاری همایش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان ،با هدف مقابله با جریان‌ها ،حلقه ها و عرفان های کاذب ، صوفی‌نما و دراویش دروغین

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ،دکتر «مجید پازوکی» دبیر همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان در مورد مهم‌ترین اهداف این همایش دو روزه گفت: یکی از اهداف همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان؛ مقابله با جریان‌های عرفان کاذب و وارداتی همچون؛ عرفان حلقه، جریانات صوفی‌نما و دارویش دروغین است که خودشان را به عرفان اسلامی ایران و مفاخر فرهنگی ما وصل می‌کنند و می‌خواهند آن را مصادره و قبضه کنند. ما هر چقدر که از منابع اصیل، فرهنگی و غنی که در اختیار داریم؛ عقب نشینی کنیم و آنها را به‌دست فراموشی بسپاریم، طبیعی است که این جریانات که بی‌محتوا و بی‌هویت هستند و می‌خواهند با جعل و انتساب این منابع و این بزرگان، برای خودشان هویتی کسب کنند. طبیعی است که با عقب نشینی ما آنها پر و بال می‌گیرند و رشد پیدا می‌کنند.
وی در مورد برنامه‌های همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان همچنین گفت: برنامه‌های این همايش در دو مسیر طراحی شده است؛ یکی آشنایی با توریسم فرهنگی یا گردشگری فرهنگی و مناطق تاریخی و جغرافیایی منطقه و همچنین آشنایی با اماکن و مفاخر فرهنگی در منطقه است. در این دو روز، میهمانان ما با بخشی از طبیعت زیبای این منطقه که قابلیت جذب گردشگر و سرمایه‌گذاری دارد، آشنا می‌شوند. علاوه بر مهمانان فرهنگی و جامعه ادبی، اشخاصی از سرمایه‌گذاران و صاحبان تورهای گردشگری و آژانس‌های توریستی دعوت شده‌اند که در این برنامه شرکت خواهند کرد.
مدیر دفتر انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر شاهرود در ادامه گفت: علاوه بر برنامه‌های گردشگری مناطق طبیعی و مناطق تاریخی؛ یک نشست علمی سه ساعته داریم که در این پنل علمی؛ اساتید و چهره‌های فرهنگی در مورد تاریخ، جغرافیا، فرهنگ، زبان‌شناسی، مردم‌شناسی منطقه، مفاخر علمی، دینی و عرفانی منطقه شاهرود، بسطام و خرقان صحبت می‌کنند.
وی همچنین گفت: سخنرانان پنل علمی همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان که عبارتند از: دکتر «محمدعلی موحد» پژوهشگر، محقق و حقوقدان برجسته و سرشناس کشور، دکتر «علی‌اشرف صادقی» دانشمند، استاد زبان‌شناس، ادیب، از چهره‌های ماندگار کشور و عضو فرهنگستان ادب فارسی، دکتر «علی‌اصغر بلوک‌باشی» بنیان‌گذار مطالعات فرهنگ مردم و انسان‌شناسی، دکتر «امیرخانی» ایران‌شناس و معاونت کتابخانه ملی، دکتر «حسین معصومی همدانی» فرزند ملا «علی معصومی همدانی» استاد ادبیات، تاریخ علم و فلسفه علم و همچنین دکتر «اکبر ایرانی» مدیر عامل مؤسسه میراث مکتوب در مورد تاریخ، جغرافیا، گویش، زبان، تکامل علوم و دانش منطقه در زمینه‌های مختلف علوم انسانی و علوم عقلی و علوم نقلی و همچنین در مورد اندیشمندان و مفاخر دینی، عرفانی و علمی به ایراد سخنرانی می‌پردازند.
دکتر پازوکی در ادامه اظهار داشت: در همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان در مورد شخصیت شیخ «علاءالدین بسطامی شاهرودی» سخنرانی خواهد شد که از مفاخر دوران خودش در قرن نهم بوده است؛ وی عالم، فقیه، مفسر  قرآن و حدیث‌شناس قرن نهم است که به «مُصَنفِک» مشهور است و آثار «بوعلی سینا» را شرح داده‌اند و به قول «جرجی زیدان» معروف، ایشان از اعجوبه‌ها و از نوابغ دوران خودشان بوده‌اند. ایشان تاکنون معرفی نشده‌اند و در همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان؛ قرار است 40 اثر از این عالم و فقیه برجسته معرفی و رونمایی بشود.
مدیر دفتر انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر شاهرود در مورد دعوت از مدیر عامل مؤسسه میراث مکتوب گفت: این مؤسسه، با بیش از 30 سال فعالیت، کار جمع‌آوری نسخ خطی در حوزه زبان فارسی را بر عهده دارد و برای اولین بار، شعبه‌ای از این مؤسسه در منطقه تأسیس می‌شود که صرفا به بحث شاهرودشناسی، بسطام‌شناسی و خرقان‌شناسی خواهد پرداخت. قرار است این مؤسسه، تمام آثاری که در ارتباط با منطقه است، اعم از؛ نسخ خطی، نسخ غیرخطی، نسخ جدید و نسخ قدیم را جمع‌آوری کند و به فرهنگ و علم و دیگر مسائل منطقه کمک بکند.
دکتر «مجید پازوکی» در پایان این گفت‌وگو تأکید کرد: از دیگر برنامه‌های همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان؛ بازدید از مناطق گردشگری در دهستان خرقان و همچنین بررسی امکانات سرمایه‌گذاری در زمینه جذب توریست و صاحبان صنایع مرتبط با منطقه خواهد بود. علاوه بر چهره‌های علمی، فرهنگی و ادبی که به این همایش دعوت کردیم؛ سرمایه‌گذاران، صاحبان صنایع، مدیران آژانس‌های گردشگری و کسانی که در زمینه هتلداری فعال هستند را دعوت کرده‌ایم؛ که از این طریق می‌خواهیم مقداری از مشکلات اقتصادی و بیکاری در منطقه را برطرف کنیم.
در بخش دیگری از پنل علمی همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان؛ دکتر «مجید پازوکی» در مورد مفاخر علمی منطقه، جریان‌های عرفان کاذب و وارداتی و مقابله فرهنگی با عرفان حلقه و عرفان کاذب سخنرانی خواهد کرد.
همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان؛ با حضور خانم «اسین چلبی» نواده بیست و دوم مولانا و رییس بنیاد جهانی مولانا و همچنین تعدادی از شخصیت‌های برجسته علمی، فرهنگی و هنری کشور و به همت انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر شاهرود و با همكاري شهرداري شاهرود و بسطام و دهياري خرقان، شوراهای شاهرود، بسطام و خرقان، فرمانداری شاهرود، دفتر نماينده شاهرود در مجلس شورای اسلامی، دفتر کمیسیون ملی يونسكو در تهران، مؤسسه فرهنگی اکو و همچنین مؤسسه ميراث مكتوب در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۳۰ و ۳۱ خرداد ماه جاری در شاهرود، بسطام و خرقان برگزار می‌شود.کلمات کلیدی


captcha