جوانان نخبه ایران؛ پرچم‌داران رشد و توسعه
تاریخ: ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت: 13:00:04


http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/e566c8b34bf425272feb9a128ad91c6a.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/222396fb8ded1e679e62a40baab80a86.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ca273ef2a85c68dcb745167017e104d1.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/52e8a1fd0f480480f71603937eded31a.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/2f82a09e3a0121d4ee728c131b19bcc1.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/69cf9725a1397692c46e21c0abdd72a4.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ed3d9557dbef191b501af55c266fa495.png

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f92b3b84c8097bbb246577a420a39b79.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 23763 || تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۲۴ ۱۸:۲۹                 سایرحوزه ها

جوانان نخبه ایران؛ پرچم‌داران رشد و توسعه


به جای آنکه خواسته یا ناخواسته آب در آسیاب دشمن بریزیم،‌ چتر حمایتی خود را در همه بخش‌های خصوصی و دولتی بالای سر این افسران نبرد در عصر جدید بگیریم و از آن‌ها حمایت کنیم.


جوانان نخبه ایران؛ پرچم‌داران رشد و توسعه

همین دختر و پسر جوان کشور را نجات خواهند داد...» این جمله تنها بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری است که سال‌ها پیش در مورد درباره تأثیری که جوانان و نخبگان ایران‌زمین از خود به‌جای می‌گذارند بیان‌شده است.
سال‌ها از زمان جنگ می‌گذرد و به لطف الهی و تلاش جوانان و حافظان سلامت و امنیت ملی، آرامش ایران اسلامی، الگویی است برای مدعیان صلح در جهان؛ آن‌هم در منطقه‌ای که آشوب و جنگ گوشه گوشهٔ آن را هدف گرفته است. سال‌ها پس از جنگ تحمیلی و رشادت‌های جوانانی که خون خود را در این راه اهدا کرده‌اند، اکنون جنگ و نبرد به حوزه‌های دیگری رسیده است که هرچند ممکن است به‌وضوح آن را نبینیم، اما می‌توانیم به‌سادگی آن را حس کنیم. نبرد بین ایران و کشورها و گروه‌های معاند و هرآن کسی که چشم دیدن صلح و آرامش مردم را ندارد، اکنون در فضای دیگری در جریان است و جوانان مؤمن و متدین و علاقه‌مند به کشور با سلطهٔ این بیگانگان است که در نبردند.
نبرد، در سال‌هایی که تحریم‌ها و سختی‌های زیادی را به مردم ایران وارد کرد و بسیار تلاش شد تا چرخ رونق اقتصادی و رشد و توسعه کشور به‌سختی بچرخد،‌ به‌صورت خاموش و در پشت‌صحنهٔ بدخواهان در جریان بود؛ اما در همین سال‌ها اتفاقات زیادی افتاد که جوانان مستعد و پرتلاش این مرزوبوم توانستند در صف مبارزه با تحریم‌هایی که هرکدام به نحوی جلوی توسعه و رشد کشور را پس از دوران جنگ و در دوران سازندگی و بازسازی بگیرد، غوغایی به پا کنند.
همت و تلاش علمی در دانشگاه‌ها از یک‌ سو و از سویی دیگر رشد نسل جدید کارآفرینان مستعد ایرانی در کنار آن باعث شد تا نسل جوانی که شاید سال‌های پس از جنگ به دنیا آمده و فضای نبرد را آن‌طور که بسیاری از ما دیده و لمس کرده بودیم، تجربه نکرده باشند،‌ در صف مبارزه با تحریم‌ها و رفع کمبودهایی باشند که اثر عملکرد آنها در جای‌جای علم و صنعت امروزی و به خصوص در بسترسازی برای توسعه رفاه جمعی، ایجاد نشاط و انگیزه در سایر جوانان، رشد اقتصادی و فرهنگی و بسیاری موارد دیگر می‌توان ردپای آن‌ها را دید. چه بسیار اختراعات و ساخته‌هایی که به دست همین جوانان در دوران تحریم توانست وزنه را به سود توسعه کشور سنگین‌تر کند، چه بسیار محدودیت‌هایی که به مدد استعداد و توانایی همین جوانان برداشته شد و سطح کیفی زندگی را ارتقا داد و چه بسیار خدماتی که توانست فرآیندهای امروزی کسب‌وکارهای مدرن در دنیا را به‌صورت بومی‌سازی شده در اختیار صاحبان کسب‌وکار قرار دهد.
اما با همه این اوصاف گاهی از گوشه و کنار رسانه‌ها و صداهایی که گویی باور به جوانان را ازدست‌داده‌اند شنیده می‌شود. با بازتر شدن فضای تعامل با جهان به لطف پیشرفت‌های علمی و فناوری و با پشتوانه سیاست‌های دلیرانهٔ مقام معظم رهبری، دولت و مجلس و دستگاه‌های اجرایی،‌ جوانان در صف مقدم سازندگی کشور هستند اما عده‌ای دشمن‌شناسی را از بیرون مرزها به داخل آورده‌اند.
هرچند ممکن است که اشتباهاتی رخ‌داده باشد یا کم‌وکاستی‌هایی در اجرا پدید آمده باشد،‌ اما این خود جای تقدیر از جوانان دارد که جرئت به خرج داده‌اند و آستین‌ها را بالا زده‌اند و اقدام به عمل کرده‌اند، نه اقدام به گفتن.
اگر بسیاری از منتقدین نوک قلم خود را به بیرون از مرزها نشانه بروند بازهم می‌توانند دشمنی را به‌وضوح ببینند که شاید دیگر توپ و تانک ندارد، اما با ابزارهای دیگری به جنگ جوانان و ملت ایران آمده‌اند. همین دختران و پسران جوان‌اند که چرخ اقتصاد،  فرهنگ و رشد و توسعه ایران اسلامی را به دست دارند و گره‌گشای دوران سخت و محنت‌های بزرگ هستند.
پس به جای آنکه خواسته یا ناخواسته آب در آسیاب دشمن بریزیم،‌ چتر حمایتی خود را در همه بخش‌های خصوصی و دولتی بالای سر این افسران نبرد در عصر جدید بگیریم و از آن‌ها حمایت کنیم. دشمن هنوز در بیرون از مرزهای ایران است. اشتباه نکنیم.

عباس خاراباف
کارشناس و روزنامه‌نگار دانش و فناوری

 

 کلمات کلیدی


captcha