ترویج کتابخوانی با زبان تصویر مؤثرتر است
تاریخ: ۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت: 16:41:12

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/300d9ee66855713f610c15b987ea8850.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/3d2ba7549e12cb4cf33ececaefbd4944.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/d17ded50dc2bff90b13f964a0924319c.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/0a44c19f1eba8b86a15c5f07289bd9e5.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/f23866a749d0dbabe19c29e6a8122eb9.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/e1af5374e0fd1358ea09b80ac968d0b8.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/6019e160a72b1a326574b4f72da6a881.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/ec231840d9dc36f99c331fb9bddbe985.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/62e9cd9dac8b05cb72c5ccd45fb8ecac.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/48de4dbd0c519474c2363843a7f1feed.jpg

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/dc9b98382af37fa7d7be990f3b8e8159.gif

http://www.shabakehiranian.ir/assets/uploads/Ads/main/c37578393584213cbf9e616a8807e84a.gifکد خبر : 23750 || تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۲۵ ۱۶:۴۷                 ادبیات و نشر

سیدمسعود شجاعی طباطبایی، دبیر سومین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب:

ترویج کتابخوانی با زبان تصویر مؤثرتر است


ایرانیان_فراخوان سومین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب به 11 زبان زنده دنیا منتشر شده و پیش‌بینی می‌شود که امسال آثار هنرمندان زیادی از سراسر جهان به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برسد.


ترویج کتابخوانی با زبان تصویر مؤثرتر است

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از  ستاد خبری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، دبیر سومین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب با بیان این مطلب درباره اهداف برگزاری این برنامه گفت: «بی‌شک کاریکاتور، زبان تصویری قابل فهمی است و نوعی زبان بین‌المللی به حساب می‌آید. یعنی کاریکاتورها معمولا برای همه مردم جهان قابل فهم و درک هستند و پیام خود را منتقل می‌کنند. از طرفی این زبان تصویری، ملاحت، ظرافت و حس شوخ‌طبعانه‌ای در قالب طنز دارد که باعث می‌شود مخاطب ارتباط حسی بیشتر با آن برقرار کند. مسلما کاریکاتور اگر به عنوان یک زبان تصویری، درست و به جا استفاده شود می‌تواند با مخاطبان زیادی در سنین مختلف ارتباط برقرار کند. نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هم با برگزاری دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب تلاش می‌کند که از این زبان تصویری برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی استفاده کند.»

وی با اشاره به اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور رویکرد مثبتی نسبت به استفاده از کاریکاتور برای ترویج کتابخوانی دارد افزود: «خوشبختانه این دوسالانه در دو دوره گذشته خود با بازخورد بسیار خوبی مواجه شده و به همین دلیل پیش‌بینی می‌کنیم که در این دوره، آثار بسیار بیشتر از هنرمندان ایرانی و خارجی به دست ما برسد.»

استقبال هنرمندان خارجی و ایرانی

دبیر سومین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب با بیان اینکه در دوره گذشته، آثار هنرمندان 64 کشور جهان به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور رسید، اظهار کرد: «مسلما حضور خارجی‌ها در این دوره بیشتر خواهد بود. در حال حاضر که فقط 2 هفته از اعلام رسمی فراخوان این دوسالانه می‌گذرد شاهد ارسال آثار هنرمندان خارجی از 20 کشور بوده‌ایم.»

شجاعی طباطبایی حضور کاریکاتوریست‌های ایرانی در این برنامه را هم بسیار قابل توجه دانست و گفت: «واقعیت این است که بضاعت کاریکاتوریست‌های ایرانی در سال‌های اخیر بسیار زیاد شده است. ایرانی‌ها آنقدر در این زمینه اعتبار دارند که اگر جشنواره‌ای در کشور دیگر برگزار شود، مسئولان آن جشنواره، فراخوان آن را به زبان فارسی هم ترجمه و منتشر می‌کنند. خب استقبال هنرمندان داخلی هم از این دوسالانه کارتن کتاب در دوره‌های گذشته بسیار عالی بوده و تقریبا به همان میزان آثاری که از کشورهای دیگر به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور رسیده، به همان تعداد هم آثار ایرانی داشته‌ایم.»

وی بر نداشتن شرط وجود تکنیکی خاص در آثار ارسالی تأکید کرد و افزود: «کاریکاتوریست‌ها با هر تکنیکی که کار می‌کنند می‌توانند آثارشان را برای ما ارسال کنند، اما آن چیزی که برای ما اهمیت دارد استفاده از کاریکاتور بدون حرف و اشاره به کلمات است. یعنی آثار باید زبان بصری گویایی داشته باشند تا مفهوم مورد نظرشان را به مخاطب انتقال دهند.»

نمایش آثار ارسالی هنرمندان در کتابخانه‌ها

شجاعی طباطبایی به استفاده از آثار ارسالی هنرمندان در دو دوره گذشته به بهترین شکل ممکن اشاره کرد و گفت: «همانطور که گفته شد کاریکاتورها زبان تصویری گویایی دارند و به همین دلیل، آثار ارسالی دوره‌های قبل، در بسیاری از کتابخانه‌های عمومی در معرض دید مراجعان به این مراکز فرهنگی قرار گرفت که استقبال خوبی هم از آنها شد. قطعا این سیاست در این دوره هم دنبال می‌شود تا این آثار بتواند در ترویج کتابخوانی موثرتر باشد.»


 دبیر سومین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب با بیان اینکه آثار ارسالی دوره‌های گذشته در بخش گالری سایت این جشنواره هم قابل مشاهده است، افزود: «امیدوارم امسال شاهد این باشیم که اتفاق وسیع‌تری از بعد تبلیغات برای نشان دادن آثار ارسالی بیفتد. مسلما فضاهای بسیار زیادی برای نمایش این آثار و ترویج فرهنگ کتابخوانی بوسیله آنها وجود دارد. مثلا فضاهای تبلیغات شهری می‌تواند بهترین مکان برای نمایش این آثار باشد. در این زمینه مذاکره‌هایی با سازمان زیباسازی شهرداری انجام شده که امیدواریم به نتیجه برسد. ما از مشارکت نهادها و سازمان‌های دیگر در این رابطه استقبال می‌کنیم تا بتوانیم حداکثر بهره فرهنگی را از این اتفاق بزرگ ببریم.»

از موضوعات آثار تا جوایز برندگان دوسالانه

دبیر سومین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب، مهلت ارسال آثار به سایت این دوسالانه را دهم دی ماه امسال اعلام کرد و گفت: «هنرمندان می‌توانند آثار خود را با موضوعات کتاب و شهر، کتاب و زندگی، کتاب و خانواده، کتاب و کودک، کتاب و کتابخانه، کتاب و کتابدار، کتاب و رسانه و کتاب و آینده به نشانی الکترونیک info@booktoon.ir ارسال کنند تا مورد ارزیابی و داوری قرار گیرد.» وی با اشاره به اینکه برای انتخاب موضوع‌ها، کنکاش و مطالعه زیادی انجام شده و در نهایت به تأیید دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور رسیده است، گفت: «هر یک از موضوع‌های در نظر گرفته شده، خود دنیایی بزرگ دارند و این دست هنرمندان را در خلق آثار زیبا و متفاوت باز می‌گذارد. پیش‌بینی می‌کنیم که همه این موضوع‌ها مورد استقبال قرار بگیرد و آثار زیبا و فاخری در هر موضوع به دست ما برسد.»

شجاعی طباطبایی، حداکثر آثار ارسالی یک شرکت‌کننده را 5 اثر اعلام کرد و افزود: «هنرمندان باید نام، نام خانوادگی، نشانی پستی، نشانی ایمیل و تلفن تماس خود را در یک فایل word همراه آثارشان به نشانی الکترونیک اعلام شده ارسال کنند. در ضمن آثار ارسالی باید با رزولوشن ۲۰۰dpi با طول یا عرض ۲۰۰۰pixel و با فرمت jpg باشد. شرط دیگر حضور در این دوسالانه این است که آثار ارسالی نباید قبلا برنده جایزه‌ای شده باشند و درضمن آثار ارسالی نباید در کاتالوگ دوره های قبلی این جشنواره منتشر شده باشد.»

وی همچین داوری آثار ارسالی را در دو مرحله دانست و گفت: «در مرحله اول، گروهی از کاریکاتوریست‌ها به انتخاب آثار می‌پردازند. مرحله دوم داوری توسط جمعی از کاریکاتوریست‌های شناخته شده داخلی و خارجی صورت می‌گیرد تا در نهایت بهترین‌ها انتخاب شوند. جایز نفر اول این دوسالانه، 2 هزار دلار به همراه لوح تقدیر و تندیس است. نفرات دوم و سوم هم به ترتیب هزار و پانصد دلار و هزار دلار به همراه لوح تقدیر و تندیس دریافت خواهند کرد. 5 جایزه 500 دلاری به همراه لوح تقدیر و تندیس هم به 5 منتخب دیگر داده خواهد شد.»کلمات کلیدی


captcha